ORLÍČEK OBECNÝ

23. 02. 2010 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

orlíček obecnýAQUILEGIA VULGARIS

Ranunculaceae - Pryskyřníkovité

Tato křehká a elegantní trvalka, vhodná do květinových záhonků, je v zahradách pěstována již po tři století. Dorůstá výšky 60-100cm, má vzpřímenou, větvenou lodyhu, zakončenou převislými květy typické stavby. Původní druh má květy modré, růžové nebo bílé, ale pěstované kultivary (často kříženci) hýří i jinými barvami. Každý z pěti korunních lístků má zvláštní ostruhu, takže květ tak trochu připomíná spár orla, odtud také pochází název rostliny. Rašící listy, trojitě zpeřené, mají nafialovělý nádech.Třebaže orlíček snáší otevřené výslunné zahrady, nejlépe se mu daří v přelétavém stínu.

PĚSTITELSKÉ RADY:

Výsev by měl probíhat na jaře, přímo na záhon do vzdálenosti 30cm. Množit lze dělením trsů na podzim nebo na jaře. Půda by měla být dost úrodná a alkalická. Za suchého počasí je potřeba orlíček hodně zalévat a po odkvětu ustřihnout květy.

VYUŽITÍ:

V dnešní době se již orlíček používá spíše jako okrasná květina. Dříve se používal jako přísada do svíravých přípravků, dnes ale převládá názor, že je mírně jedovatý, a proto se raději v léčitelství nepoužívá.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.