VČELAŘSTVÍ

01. 12. 2009 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

Včely si med vytvářejí jako zásobu potravy, která pak včelstvu umožní přežít zimu. Včelař usiluje o to, aby jeho včely vyprodukovaly více medu, než kolik potřebují, a pak si zbytek medu odebere. Za to včelám poskytuje kvalitní přístřeší, stará se o ně a dbá na to, aby měly v zimě dostatek potravy. Někdy jim musí dát na váhu stejné množství cukru, jako si pak odebere medu, ale vzhledem k cenám cukru v poměru s medem je to stále ještě velice lukrativní. Amatérský včelař může od jednoho včelstva získat ročně až 13kg medu.

včely

JAK ZAČÍT VČELAŘIT?

Nejprve je potřeba stát se členem včelařského spolku poblíž vašeho bydliště, kde se také seznámíte se zkušenějšími kolegy, kteří vám mohou dát pár rad do začátku. Také je potřeba si ověřit, jestli vlastně včelky budete mít rádi, kdyby totiž ne, tak nebudou mít rády ani ony vás a budete se muset poohlédnout po jiném koníčku. Pokud ovšem všechno nasvědčuje tomu, že jste si s včelkami padli do noty, tak už jen zbývá získat pár nezbytných informací a můžete začít. Nutné vybavení včetně včelstva není levnou záležitostí, ale tento koníček za to jistě stojí.

NÁKUP VČEL:

Nejprve kupte "JÁDRO" - malé množství včel s mladou královnou - pořídíte ho od známého včelaře nebo prostřednictvím vaší včelařské organizace ze začátku sezóny, nejlépe v květnu.

ÚL

Sestává z několika dřevěných bedniček na sobě, které mají otevřený vršek i spodek. V nich jsou rámky, ve kterých včely staví své medové plástve. Horní bedničky slouží ke shromažďování medu, v dolních královna klade vajíčka a vyrůstají zde malé včelky. Nejlépe je začít s jediným úlem a další rok si přidat další, abyste mohli přestěhovat včelstvo, které si založí novou kolonii. K dostání je několik normalizovaných typů úlů a zde je nákres:

včelařství

OCHRANNÝ ODĚV:

Ze všeho nejdůležitější je včelařský klobouk se širokou střechou a síťkou, která někdy bývá plastov...

.... Klobouk musí chránit obličej i krk - síťka proto sahá až na ramena, aby se včely na nechráněnou kůži nedostaly. Dále je třeba chránit se bundou na zip, která má těsné manžety, kalhoty je nutné zastrkávat do silných ponožek. Ruce si chrání včelař rukavicemi, ale v těch nemá potřebný cit, je proto lepší pracovat holýma rukama - když budete se včelami zacházet citlivě, je pravděpodobnost žihadla velmi malá, nebo ho alespoň nedostanete moc často.

VČELAŘSKÝ DÝMÁK

To je nádoba, v níž se pálí dřevo, hadry nebo pytlovina - dýmák má komínek a měch, jímž se kouř vyhání ven. Nejlepší jsou dýmáky velké, protože vydávají dlouho kouř a výhodný je komínek nakloněný na stranu.

ROZPĚRÁK

Je to nástroj z oceli, který má na jednom konci škrabku a druhý je plochý. Používá se k oddělování jednotlivých částí úlu a k seškrabování vosku z rámků.

KRMÍTKO

Přežití zimy včelám umožňuje přikrmování cukernatým sirupem.  Krmítek je celá řada, ale klidně si můžete vyrobit svoje vlastní - stačí proděravět víčko plechovky a sirup tak pomalu prokapává.

JAK OŠETŘIT ŽIHADLO

Mějte doma antihistaminový gel, protože dříve nebo později stejně nějaké žihadlo dostanete. Někteří lidé jsou na včelí žihadlo zvláště alergičtí - po bodnutí se jim dělá nevolno a někdy dokonce upadají do bezvědomí. Pokud máte na žihadlo podobnou abnormální alergickou reakci, musíte okamžitě k lékaři a když už máte zdřívějška ověřené, že touto alergií na včelí žihadlo trpíte, nikdy byste neměli začínat s chovem včel.

Bolest v místě vpichu a následný otok jsou běžnou reakcí, včelaři jsou většinou na včelí žihadlo imunní. Žihadlo z kůže vytlačte nehtem, nikdy ho nevytahujte, protože si do rány vytlačíte další jed. Bolest zmírníte antihistamikovým gelem nebo roztokem kávové lžičky sody ve sklence vody a naše babičky prý ještě přikládaly na ránu plátek cibule či rajčete.

POZOR NA VARROÁZU

Nemoc způsobuje parazit Varroa destruktor, který k nám byl zavlečen z Asie. Včelstva v naší zemi proti němu nemají obranyschopnost a jsou obvykle zdecimována. Včely přenášejí tohoto roztoče na svém těle a pak se oplozené samičky nechají zavíčkovat s larvou včely v buňce. Vylíhnutí roztoči sají z včelích kukel a dospělců hemolymfu, včelstvo tak postupně slábne až zhyne docela. Léčení je povinné z vyhlášky a provádí se  v říjnu a listopadu fumigací kouřem nebo aerosolem.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.