JAK SI VYPĚSTOVAT ANANAS

02. 01. 2010 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

 V zimním období se v obchodech objevují nádherné ananasy s pěknými svěžími chocholy. A právě z nich si můžete vypěstovat novou rostlinu. Stačí chochol opatrně odříznout, odstranit pár spodních lístků hned u báze a po několika dnech jej zasadit do vhodného substrátu. Použít lze směs písku a rašeliny, nicméně celý květináč i s růžicí je potřeba umístnit do mikrotenového sáčku, aby se uvnitř udržela větší vlhkost. Už po několika týdnech se na boku růžice objeví zárodek nové, která brzy vytvoří statnou rostlinu. Jakmile váš ananas doroste výšky asi 1 metru, můžete se pokusit donutit jej vykvést. Velkopěstitelé používají látky, které uvolňují etylen, doma však postačí rostlinu zabalit na pár dní do velkého sáčku společně se třemi jablky. Je totiž známá věc, že jablka v průběhu zrání uvolňují právě etylen.

pěstování anakoláž

POPIS K OBRÁZKU:

  1. Nejprve listovou růžici na vrcholu ananasu opatrně odřízněte i s malým kouskem dužiny, který posléze odkrojíte.
  2. Z báze růžice odtrhněte několik listů asi do výše 1cm a nechejte je zhruba 3 dny zavadnout v chladnější místnosti.
  3. Chochol zasaďte 1 cm hluboko do směsi rašeliny a písku v poměru 1:1. Květináč postavte do sáčku na okno, kam nesvítí slunce.
  4. Asi do dvou měsíců se mezi zbytky listů objeví nová růžice. Na jaře jí můžete přesadit a k tomu použijte výživnější substrát.

DALŠÍ TIPY:

  • V obchodě vybírejte spíše ananas s nepříliš velkou růžicí. Pozor dejte i nato, aby nebyl namrzlý. Poznáte to podle toho, že plod je naměklý a listy mají matný hnědý odstín
  • Bázi růžice se vyplatí zaprášit před vysazením rozdrceným dřevěným uhlím, které má dezinfekční účinky a brání rozvoji hniloby, případně můžete použít některý z práškových fungicidů.
  • Na závěr rada pro milovníky čerstvého ananasu: Nikdy toto ovoce neskladujte v chladničce nebo při moc nízké teplotě! Ananas uložte pouze do spíže, protože dužnina chladem ztratí nejen chuť, ale i konzistenci.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2020 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.