ZÁKLADNÍ TECHNIKY VYŠÍVÁNÍ

02. 11. 2009 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

K vyšívání můžete využívat rozmanité druhy stehů a výšivku lze použít jako ozdobu, k vytvoření obrysů vzorů, nebo k vyplnění celých ploch.

GOBELÍNOVÝ STEH

Například gobelínový steh se používá k vyšívání potahů na polštáře. Pro gobelínované vyšívání budete potřebovat vyšívací přízi, plátno (buď jednoduché nebo dvojité) z konopí nebo lnu z různou hustotou podle počtu nití na cm a dále budete potřebovat jehlu s kulatou špičkou.

gobelínový steh

GOBELÍNOVÝ STEH

 

ZADNÍ STEH A KROUŽKOVACÍ STEH

Zadní steh je drobný rovný steh, který se používá na vyšívání kontur nebo jako záklaní linka pro ozdobné stehy. Kroužkovací steh je pospojovaný do tvaru písmene L a používá se k roubení okrajů.

zadní steh a kroužkový steh

ZADNÍ A KROUŽKOVACÍ STEH

 

ŘETÍZKOVÝ A KŘÍŽKOVÝ STEH

Řetízkový steh se skládá ze vzájemně propojených kliček a je vhodný k vyšívání obrysů nebo k vyplnění ploch. Křížkový steh, který tvoří tvar písmene X, můžete použít na lemy, obrysy a k vyplnění ploch.

řetízkový a křížkový steh

ŘETÍZKOVÝ A KŘÍŽKOVÝ STEH

 

STONKOVÝ STEH

Tímto typem se dají vyšívat stonky v květinových vzorech a obrysy podél ohybů.

stonkový steh

STONKOVÝ STEH

 

OBECNÉ RADY

Při vyšívání je potřeba látku vypnout do kruhového rámu (bubínku) nebo do rovného vyšívacího rámu, aby zůstala napnutá, ale dbejte na to, abyste tkaninu nenapli nakřivo. Nikdy nepoužívejte nit delší než 50cm, aby se vám netřepila a necuchala. Abyste na počátku nit zajistili, přidržte její konec na rubové straně látky a přichyťte ji dalšími stehy asi v délce 5cm. Při zakončování protáhnete jehlu na rubu látky pod hotovou výšivkou asi 5cm od jejího okraje a nikdy nedělejte uzlík.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.