ŘEŘIŠNICE LUČNÍ

05. 03. 2010 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

řeřišnice lučníCARDAMINE PRATENSIS

Brassicaceae - Brukvovité

Tato běžná rostlina z vlhkých luk po jejich odvodnění pomalu mizí z volné krajiny. Dorůstá až 40cm. Listy přízemní růžice ma lichozpeřené s lístky vejčitě okrouhlými, lodyžní listy pak peřenosečné, s úkrojky téměř čárkovitými. Její květy jsou bělavě šeříkové s fialkovou žilnatinou. Plnokvětý kultivar má prodloužené období květu. V Anglii říkají této řeřišnici "kukaččí květ", údajně proto, že rozkvétá v době, kdy se na jaře zase ozývají kukačky.

PĚSTITELSKÉ RADY:

Výsev by se měl provádět začátkem podzimu do vlhké půdy při dostatečné zálivce. Řeřišnici lze i řízkovat. Spodní lodyžní lístky se zapichují jako běžné řízky do vlhkého substrátu (písku, perlitu nebo kompostu), kde brzo zakoření. Možné je množení dělením trsů na podzim. Vhodné místo pro pěstování řeřišnice luční je ve vlhké půdě nedaleko zdí nebo plotů či ve stínu vysokých stromů.

VYUŽITÍ:

V 18. století se řeřišnice doporučovala proti kurdějím a později se zjistilo, že obsahuje velké množství vitamínu C. Má také expektorační vlastnosti (usnadňuje odkašlávání). Listy chutnají podobně jako listy potočnice lékařské a jsou výborným vitamínovým doplňkem jarních salátů.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2020 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.