NAKLÁDAČKY ZE SEMÍNEK

24. 04. 2010 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

SDC13132Okurka vyžaduje záhřevné, hlinité, humózní půdy, je plodinou tzv. první tratě. Vzhledem ke slabšímu kořenovému systému je náročná na živiny a vyrovnaný vláhový režim. Vhodnými předplodinami jsou hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny. Nevhodné jsou brambory a jahody. Okurky jsou náchylné na rezidua herbicidů, vyvarujte se tedy jejich použití před výsevem. Výsev nakládaček se provádí podle oblasti od poloviny dubna do poloviny května, přičemž záhony je potřeba zakrýt černou nekanou textilií, která udrží na záhonu stálou teplotu (sklizeň se urychlí až o dva týdny). Zároveň brání prorůstání plevelů a je propustná pro vodu. Sklizené plody jsou navíc čisté i za deštivého počasí. Semena vyklíčí asi za 14 dní a malé rostlinky se objeví až po "třech zmrzlých", takže nehrozí jejich poškození mrazem. Textilie pak malé rostlinky ochrání i v případě chladného počasí, takže nezastaví růst. V létě se dočkáte ranější sklizně (většinou již na přelomu června a července). Z deseti metrů čtverečních pak můžete sklidit 50 - 70 kg plodů.

TIPY:

  • Po otevření sáčku občas zjistíte, že semínka uvnitř jsou barevná. Jde o osivo ošetřené tzv. inkrustací, tedy moření mokrou cestou se současným přidáním barviva. Semínka jsou pak lépe vidět a navíc jsou odolnější proti půdním patogenním houbám.
  • V chladných oblastech je nutné pěstovat okurky ve skleníku či fóliovníku. Potom se ale vyplatí vybírat odrůdy partenokarpické, které vytvářejí plody bez opylení.
  • V období sucha se vyplatí zalévat spíše větší dávkou vody, ale méně často. Nakládačky nikdy nezalévejte na noc. Listy by měly do setmění oschnout - zamezíte tak napadení rostlin plísněmi.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.