STAVBA SKLENÍKU

08. 04. 2010 | † 15. 06. 2010 | kód autora: Joc

skleníkTaké jste se odhodlali ke stavbě skleníku, ale nevíte, jak je to s případným stavebním povolením? Potom je dobré vědět, že podle stavebního zákona veškeré zahradní a jiné stavby, které plní tzv. doplňkovou funkci ke stavbě hlavní (tedy domu) a jejichž plošná výměra nepřesahuje 16 m2, nepodléhají stavebnímu povolení, ale pouze ohlašovací povinnosti. Skleník ovšem nesmí převyšovat výšku 4,5 m. Na první pohled tedy stavbě nestojí nic v cestě - i přesto se však mohou vyskytnout potíže. To platí zejména v případě, hodláte -li konstrukci vztyčit poblíž hranice se sousedem. Tady se vyžaduje minimální vzdálenost od sousedova plotu alespoň 3 metry. Další komplikaci představuje stavba skleníku souvisejícího s domem (zimní zahrada). Tady se vyplatí konzultace přímo na stavebním úřadě - podle stavebního zákona je totiž možno takovou stavbu kvalifikovat jako přístavek, který mění vzhled stávajícího objektu a tehdy se zpravidla vyžaduje stavební povolení. Totéž platí i pro lehké montované konstrukce "přilepené" přímo k domu.

TIPY PRO MONTOVANÉ SKLENÍKY:

  • Pokud jste si vybrali montovaný skleník zvolte tzv. dodavatelskou verzi montáže. Její cena totiž činí přibližně 25% z celkové ceny skleníku. Koupíte-li skleník u prodejce, musíte počítat s vysokým DPH, ovšem pokud si ho objednáte i s montáží, zaplatíte jen 5% DPH.
  • Při výběru si předem promyslete vnitřní členění skleníku. Vyplatí se např. stavba s uličkou zapuštěnou pod úroveň terénu? Jsou nutné dveře, které umožní průjezd se zahradním kolečkem?
  • Betonová podezdívka zajistí skleníku stabilitu a zároveň ochrání záhony uvnitř před nájezdy nenasytných hlodavců. V případě kotvení na ocelové piloty můžete zase skleník kdykoliv podle potřeby rozebrat a přestěhovat jinam.
  • V horkých dnech je důležité větrání. Proto se vyplatí osadit některá větrací okna ve střeše skleníku zvedáky, které pracují samočinně v závislosti na změně teploty uvnitř.
  • Nepoužívejte k dodatečnému zastínění vápno, protože se špatně smývá, dlouhodobě na skle ulpívá a na podzim či zjara brání prostupu světla. Vhodný je naopak přípravek s názvem Amaryt.
  • Je potřeba vědět, že montovaný skleník je mnohem výhodnější a má delší trvanlivost, než skleník postavený svépomocí ( například z dřevěných oken u kterých hrozí velká netěsnost, širokých trámů bránících prostupu světla). Skleník také nesmíte postavit pod koruny vzrostlých stromů.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zahrada-rostliny

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.